Opublikowany przez: Monika C. 2021-01-15 15:11:31
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Alessandro Alimonti on Unsplash
Bajgle rozsławili nowojorscy żydzi, którzy przywieźli przepis na to drożdżowe pieczywo, prawdopodobnie z Krakowa. I właśnie w Nowym Jorku w porze śniadaniowej i wczesnoobiadowej kupisz je gotowe, do zjedzenia na miejscu i na wynos, w większości kawiarni, piekarni i barów sałatkowych. Bajgle doczekały się nawet swojego święta, które wypada 15 stycznia! Tego dnia obchodzone jest jeszcze inne nietypowe święto, czyli Dzień pikantnych potraw.
Bajgle można jeść na słodko i z nadzieniem wytrawnym. Najczęściej bazą jest kremowy serek śmietankowy z dżemem - te lubią dzieci, lub wędzonym łososiem i koperkiem. Do bajgla można także włożyć... jajecznicę (lekko wymieszaną, ale ściętą) z plastrami chrupiącego boczku (opcjonalnie), posypać odrobiną żółtego sera. Następnie włożyć bajgla na chwilę do opiekacza – roztopiony ser zwiąże wszystkie składniki. Tak, jest to bomba kaloryczna, jednak świetnie syci na długie godziny. To nie jest posiłek na co dzień, ale polecamy go przed długimi wycieczkami...
Bajgel z jajkiem, fot.: Unsplash
Bajgle to drożdżowe pieczywo. Składniki są typowe, ale przygotowanie jest nieco inne. Proces przygotowania oprocz pieczenia obejmuje jeszcze gotowanie. W tym właśnie tkwi sekret, tego, że mają delikatną skórkę i puszysty miąższ.
Składniki bajgla:
400 g mąki pszennej lub razowej
10 g świeżych drożdży
odrobina cukru
1 szklanka wody
1,5 łyżeczki soli
1 jajko
sezam, mak, czarnuszka – opcjonalnie
Sposób przygotowania bajgla:
Przygotuj drożdże wg. wskazówek na opakowaniu lub rozpuść je w małej ilości ciepłej (nie gorącej) wody z dodatkiem cukru, mąki i poczekaj aż zaczną rosnąć (najpierw będą się pienić).
Dodaj zaczyn do mąki, dolej wodę i sól, a następnie zagnieć ciasto (jeśli będzie zbyt gęste dodaj nieco więcej mąki).
Ciasto podziel na 6 części i uformuj z nich kuki.
W środku każdej z nich zrób dziurkę i uformuj je, delikatnie rozciągając, nadając kształt bajgla.
Uformowane ciasto ułóż na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia i pozostaw na ok. 1 godz. do wyrośnięcia.
Zagotuj wodę
Gotuj bajgle po 1 minucie z każdej strony – do garnka włóż 2 lub 3, żeby swobodnie pływały.
Bajgle odsącz z wody na papierze kuchennym.
Rozbij i rozmieszaj dokładnie jajko.
Nagrzej piekarnik do 200 stopni.
Odsączone z nadmiaru wody bajgle posmaruj rozbełtanym jajkiem. Teraz możesz je także posypać sezamem, makiem, czarnuszką lub pozostawić bez żadnego dodatku.
Włóż bajgle do piekarnika i piecz przez ok 20-25 minut, aż będą rumiane.
Podawaj z nadzieniem wytrawnym lub słodkim, tak jak lubicie najbardziej. Nie bójcie się eksperymentować, bajgle są pyszne zawsze i wszędzie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.